Deklaracja pobytu dziecka w przedszkolu.pdf
Dane osobowe 2021-2022.pdf

Szanowni Rodzice trzylatków!

Już wkrótce Państwa dziecko po raz pierwszy pójdzie do przedszkola. Nie zamartwiajcie się, że sobie nie poradzi. Ono od razu wyczuje Wasze nastroje. Starajcie się często mówić pozytywnie o przedszkolu – podkreślajcie to, że pozna tam wiele dzieci i nauczy się mnóstwo nowych rzeczy. W żadnym wypadku nie straszcie dziecka przedszkolem. Wspólnie z nim przygotujcie rzeczy, które będą mu potrzebne w przedszkolu.

Zachęcamy Państwa do skompletowania dziecku odzieży wygodnej, przewiewnej i łatwej do ubierania przez samo dziecko:

• spodnie, spódniczki na gumkę nie za ciasną, nie za luźną,
  • buty wyjściowe łatwe do zakładania, zapinane na „rzepy” lub sznurowane,
  • ubranie na cebulkę, które zabezpiecza przed przegrzaniem lub zziębnięciem,
  • obuwie na antypoślizgowej podeszwie – dobrze trzymające stopę, na gumkę lub na rzepy,
  • nakrycie głowy w okresie letnim czapka z daszkiem,
  • w podpisanym imieniem i nazwiskiem dziecka worku zapasowe: majtki, koszulka, rajstopy, które będą przechowywane na półce dziecka w szatni i wykorzystywane, gdy zajdzie taka potrzeba,
  • podpisany imieniem i nazwiskiem dziecka worek ze strojem gimnastycznym – krótkie spodenki, t-shirt,

Należy zwrócić uwagę na sprawność suwaków w kurtkach dziecięcych. Dzieci nauczą się szybko je zapinać i rozpinać, ale muszą być one sprawne.

Trzylatek powinien:

• sygnalizować swoje potrzeby;
  • tolerować obecność innych dzieci;
  • wiedzieć czego się od niego oczekuje;
  • reagować na prośby nauczycielki;
  • bawić się w czasie przeznaczonym na zabawę;
  • usiąść do stołu, kiedy jest czas posiłku;

Aby pomóc dziecku w adaptacji do przedszkola należy przyzwyczaić je do:

·       przebywania pod opieką innej osoby niż najbliżsi, z którymi przebywa na co dzień,

·       respektowania najprostszych poleceń dorosłego (nauczycielki),

·       samodzielności (nie wykonywać za dziecko prostych czynności, z którymi powinno już sobie poradzić, np. jedzenie łyżką, założenie butów,)

Powyższe uwagi wypływają z doświadczenia w pracy z dziećmi trzyletnimi, troski o nie oraz dbania o ich bezpieczeństwo.  Mamy nadzieję, że będą one dla Państwa pomocne.

We wszystkich sprawach, które nurtują czy niepokoją – dobrze jest zwracać się w pierwszej kolejności do nauczycieli.