Aktualności


Narysuj rysia dla PatRysia

Pasowanie na czytelnika

,W dniu 15.01.2020r. odbyło się PASOWANIE NA CZYTELNIKA biblioteki szkolnej klasy IA. Uczniowie mieli możliwość poznania zasad postępowania z książką oraz odpowiedniego zachowania się w bibliotece. Na pamiątkę wydarzenia uczniowie otrzymali dyplomy oraz zakładki.

OPATRUNEK NA RATUNEK

Zakończyliśmy akcję Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio „Opatrunek na ratunek“. Przypominam, że zbieraliśmy materiały opatrunkowe – nowe, nieużywane i z długim terminem ważności.

W naszej szkole zebraliśmy prawie 10 kg opatrunków!

Były to głównie: bandaże, plastry, maści ichtiolowe, proszek Dermatol, igły, strzykawki, venflony, drobne sprzęty i urządzenia medyczne: termometry bezrtęciowe i elektroniczne. Rzeczy te przekazaliśmy do Fundacji a w najbliższym czasie trafią do misyjnych przychodni i szpitali w Afryce.

Serdecznie dziękuję Państwu za zaangażowanie i przyłączenie się do naszej akcji.

 

Monika Szydełko 

Betlejemskie Światło Pokoju w naszej szkole

Początki Betlejemskiego Światła Pokoju sięgają 1986 roku, kiedy to w Linz, w Austrii, zorganizowano akcję charytatywną o nazwie „Światło w ciemności”. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Od tamtej pory każdego roku dziewczynka lub chłopiec odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, skąd światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

W Polsce tradycja Betlejemskiego Światła Pokoju istnieje od 1991 r. Związek Harcerstwa Polskiego otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

            W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju trafiło po raz pierwszy do naszej szkoły. Zostało przyniesione, w oryginalnym lampionie ZHP, w dniu Wigilii Szkolnej, 20 grudnia i dodawało splendoru wydarzeniom mającym miejsce na Forum szkoły: spektaklowi bożonarodzeniowemu w wykonaniu klas siódmych i ósmych A my do Betlejem i spotkaniu opłatkowemu całej społeczności szkolnej.

            Sztuka, prezentująca wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat, składała się z trzech aktów. W pierwszym widzowie mogli śledzić wędrówkę pasterzy, wsłuchiwać się w słowa wyrażające zachwyt nad rozgwieżdżonym niebem oraz spotkać razem z nimi Maryję i Józefa poszukujących na próżno noclegu w drodze na spis ludności do Betlejem. Akt drugi ukazał Heroda dręczonego koszmarami związanymi z wyrzutami sumienia. Jego dramatyczny monolog (zaprezentowany pięknie przez Wiktora Dmowskiego z klasy VII a) przerwał sługa anonsujący przybycie Trzech Króli. Po wyruszeniu króli w dalszą drogę do Betlejem, nastąpiła scena, w której Herod stoczył wewnętrzną walkę. Z jednej strony anioł ciemności (Wiktoria Kołodziejczyk z klasy VIII a) podsuwał mu mroczną wizję „pozbycia się” niewygodnego rywala władzy, a z  drugiej, anioł światłości (Helenka Miniajluk z klasy VIII a) tłumaczył, że narodził się właśnie Mesjasz – Bóg. Dramaturgię tej sceny potęgowała odpowiednio dobrana muzyka, wykonana na żywo na pianinie. Akt trzeci, finałowy, ukazał pokłon pasterzy

 i mędrców narodzonemu Dzieciątku Jezus. Całość dopełniały korespondujące z treścią poszczególnych scen tradycyjne kolędy wykonane przez uczennice klasy

VII a, IV a oraz Helenę Miniajluk przy akompaniamencie pianina i gitary, na której przygrywał Jerzy Kolasa z klasy VIII b.

Po spektaklu Pani Dyrektor Renata Działa złożyła życzenia i nastąpiło dzielenie się opłatkiem, które w poszczególnych klasach inicjowali wychowawcy. Serdeczne życzenia i ciepłe rozmowy przerwała Pani Dyrektor zapraszając nauczycieli na scenę, aby dopełnili tradycji szkolnej i zaśpiewali uczniom kilka kolęd.

To uroczyste i nastrojowe spotkanie wprowadziło wszystkich w świąteczny klimat, który był utrzymywany do końca lekcji przez poszczególnych nauczycieli w klasach.

Krystyna Laszczyńska - Fankanowska


 

W grudniu 2019 roku w ramach eTwinning zrealizowaliśmy projekt Christmas Cards Exchange”. Uczniowie naszej szkoły wykonali kartki bożonarodzeniowe z życzeniami w języku polskim i angielskim, które zostały wysłane do francuskiej szkoły Ecole de Boue. W podziękowaniu otrzymaliśmy kartki z Francji z życzeniami w języku francuskim i angielskim.

Kiermasz bożonarodzeniowy 

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na kiermasz bożonarodzeniowy, który odbędzie się w dniach 17-18 grudnia od godziny 12:00 do 17:00. Spotkać nas będzie można na parterze, przy wejściu głównym do szkoły. Podczas kiermaszu będzie można zakupić płytę z kolędami w wykonaniu naszych kolegów i koleżanek.                                  

                           Gorąco zachęcamy do odwiedzenia naszego stoiska

                          Samorząd Uczniowski

„Wigilijna paczka dla rodaka ze Lwowa”

W imieniu Fundacji Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej im. św. Jadwigi bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy włączyli się w akcję i przekazali artykuły na jej rzecz. Zebrane dary dostarczone zostały na miejsce zbiórki.

                                                                                              Beata Olejnik

Opiekun Samorządu Szkolnego

Dnia 26 listopada 2019 r. nasz uczeń, Michał Kamyszek (6b), uczestniczył w Gali VII Dyktanda Niepodległościowego, odbywającej się w budynku Liceum Ogólnokształcącego nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu. Po eliminacjach szkolnych Michał zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego, zajmując ostatecznie IX miejsce i otrzymując jednocześnie tytuł laureata. Galę uświetnił także wykład prof. Jana Miodka

 Michałowi i rodzicom składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów, dziękując jednocześnie za godne reprezentowanie szkoły.

Szanowni Państwo, drodzy uczniowie!

 

Fundacja Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowska im. św. Jadwigi, we współpracy z zaprzyjaźnionymi instytucjami, po raz kolejny organizuje charytatywną akcję: „Wigilijna paczka dla rodaka ze Lwowa”. W ramach akcji zbierane są:

·         artykuły spożywcze (z długim terminem ważności)

·         artykuły higieniczne

·         chemia gospodarcza

·         zabawki

Do udziału w akcji zapraszamy także naszych uczniów i ich rodziny. Dary można przekazywać przedstawicielom Samorządu Szkolnego lub bezpośrednio jego opiekunowi, p. Beacie Olejnik, do 4 grudnia 2019 r.

Gorąco zachęcamy do udziału w akcji.

Samorząd Uczniowski

SZANOWNI RODZICE

Informujemy, że od dnia 09.09.2019 r. (poniedziałek) będą wydawane obiady dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 38

 

Opłata za obiady w miesiącu wrześniu 2019 r. wynosi 72,00 zł (koszt jednego obiadu to 4,50 zł)

 

Numer konta, na które należy dokonywać opłat za obiady:

      88 1020 5226 0000 6402 0416 9298

 

Tytułem:

IMIĘ I NAZWISKO DZIECKA, KLASA, MIESIĄC, ZA KTÓRY JEST DOKONYWANA OPŁATA

 

Jeżeli opłata za obiady zostanie dokonana do dnia 06.09.2019 r. dziecko będzie jadło obiady od 09.09.2019 r., natomiast jeżeli oplata za obiady zostanie dokonana po wyznaczonym terminie dziecko będzie jadło obiady od dnia wpływu środków finansowych na konto.